Wynajmij przyjaciół do zdjęć na social media

„Spontaniczne” fotki z wakacji, imprezy, wypadu na piwo czy innych schadzek ze znajomymi zalewają portale społecznościowe niemal od początku ich istnienia. Szczególnie wśród młodych ludzi zapanowała moda na dzielenie się ze światem kadrami z wykonywanych właśnie czynności, a aplikacje takie jak Snapchat czy skopiowane z niego odpowiednie funkcje na Facebooku i Instagramie używane są przez miliony użytkowników każdego dnia. Nieważne, czy postujemy zdjęcia z naszej kolacji czy ostatniej wycieczki rowerowej – co do jednego większość jest zgodna. Zawsze lepiej jest udostępnić fotki będąc w towarzystwie znajomych, niż wrzucać serię selfie przedstawiających tylko nas samych. A co, jeśli takowych bliskich osób po prostu nie mamy, a chcemy pochwalić się szczęśliwym życiem z paczką przyjaciół u boku?

Tu z pomocą ruszają wyspecjalizowane japońskie firmy, które zdają się skutecznie zapełniać tę dość osobliwą niszę. Początkowo klientom oferowano usługi typu wypożyczenia gości na przyjęcia weselne. Powód takiego stanu rzeczy jest zwykle dość błahy – ludzie nie chcą pokazać przy swojej rodzinie i przyjaciołom, że posiadają tak mało bliskich im osób. O ile mają ich w ogóle. Według różnych badań przeprowadzonych wśród młodych ludzi w wieku 20 – 30 lat, którzy przybyli do Tokio zrobić karierę, posiadają oni tak mało wolnego czasu, że czasami niemożliwe jest budowanie bliższych relacji z ludźmi spoza środowiska pracy. Studio Innovation Inc, firma zajmująca się usługami wynajmu tego typu, ogłosiła niedawno, że liczba klientów wśród młodych osób korzystających z wypożyczenia gości na przyjęcie wzrosła z 16 (2009 r) do 489 (2016 r). Kobiety stanowią 60% klientek.

Z czasem firmy te poszerzyły zakres oferowanych usług i obecnie popularnością cieszy się wynajem znajomych na przyjęcia urodzinowe, a nawet jako uśmiechniętych towarzyszy do zwykłych selfie. Jedna z nich, Family Romance, poza wypożyczeniem gości weselnych lub urodzinowych, umożliwia nawet spędzenie czasu z wypożyczonymi członkami rodziny! Za 20 000 jenów skorzystamy z chwili obecności w towarzystwie przybranej matki, ojca, żony, męża lub nawet dzieci. Z pozostałych usług firma oferuje wypożyczenie m.in. kogoś, kto spędzi z nami dzień w tokijskim Disneylandzie, dobrego kompana do karaoke czy znajomych do wspólnego selfie z imprezy, dzięki czemu „zdobędziemy 100 lajków”. Wynajmiemy też słuchaczy, którzy wezmą udział w wykładzie. Z ciekawostek – za 10 000 jenów wynajmiemy kogoś, kto nakrzyczy na nas oraz doprowadzi do pionu w przypadku poniesionych przez nas porażek ?

Jeżeli zdecydujemy się na opcję najmu znajomych do wspólnych zdjęć, które trafiają potem na Facebooka, Instagram lub Line (najbardziej popularny w Japonii komunikator, oferujący też funkcję ściany, bardzo zbliżoną do tej z portalu Marka Zuckerberga), mamy możliwość wyboru płci zamówionych „modeli”. Zadbano nawet o takie szczegóły, jak zapasowe ciuchy na zmianę, które nasi nowi „przyjaciele” zmieniają pomiędzy poszczególnymi fotkami. Dzięki temu unikniemy wrażenia, że zdjęcia te zostały wykonane w tym samym dniu.

Przypadki te pokazują skrajne i smutne oblicze wynikające z samotności bądź chęci pokazania się w świecie wirtualnym w o wiele korzystniejszym świetle niż bywa to w rzeczywistości. Zanim wyda się jednak osąd na temat bezdusznych japońskich zachowań, należy na koniec podkreślić kilka rzeczy. Po pierwsze, z usług wymienionej wyżej Family Romance korzysta miesięcznie ok. 20 – 30 osób. To naprawdę niewielki odsetek, jeżeli mówimy o kraju, w którym żyje 126 milionów ludzi. Po drugie, w myśl zasady, że „w Japonii można znaleźć wszystko” – skoro pojawiła się taka nisza, to znalazła się i podaż. Przeglądając zaś komentarze na temat tego typu firm, zdecydowana większość Japończyków określa takie usługi jako coś „mrocznego i depresyjnego”.

Zobacz także: POKEBERU I MODA NA WIADOMOŚCI TEKSTOWE

POŚLUB WIRTUALNĄ DZIEWCZYNĘ W PRAWDZIWEJ KAPLICY W CEREMONII VR!

 

Źródło: japantimes, kotaku.com

Zdjęcia: Family Romance

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *