Sega Forever. Sprawdź klasyczne gry za darmo na Twoim smartfonie

Zapowiadana od pewnego czasu usługa Sega Forever w końcu doczekała się swojej premiery. Na początek użytkownicy smartfonów z systemem Android oraz iOS mogą pobrać 5 gier bez dodatkowych opłat.

Dostępne już dziś tytuły w ramach usługi Sega Forever to klasyki, które zadebiutowały na konsoli Sega Megadrive:

  • Sonic the Hedgehog
  • Altered Beast
  • Phantasy Star II
  • Kid Chameleon
  • Comix Zone

Co 2 tygodnie w ofercie pojawiać się będą nowe tytuły, a wg zapowiedzi emulacji doczekają się gry z pozostałych konsol Segi, w tym z samego Dreamcasta. Każdy z nich możemy zainstalować całkowicie za darmo, w zamian za to aplikacje wyświetlają reklamy – zwykle pomiędzy ładowaniem poszczególnych poziomów, na ekranach wczytywania zapisanego stanu gry itp. Nie są one szczególnie uciążliwe i bez problemu można je pominąć. Jeżeli chcemy, możemy całkowicie się ich pozbyć za opłatą 2 dolarów za każdy poszczególny tytuł. Poniżej trailer reklamujący ową usługę:

Istnieją plany rozszerzenia Sega Forever na inne platformy. Wymienia się tu m.in. Facebook czy Nintendo Switch, które jest zgodne z silnikiem Unity, poprzez który odbywa się emulacja. Posiadacze konsol Nintendo niejednokrotnie mogli już z resztą zapoznać się z klasykami Segi. W ramach usługi Virtual Console na Wii, a później także na 3DS, Sega regularnie wydawała mniej lub bardziej znane tytuły ze swoich pierwszych konsol.

Jak całość prezentuje się w praktyce? Pojawiają się już liczne głosy narzekające na jakość emulacji. Sprawę skomentował już zespół Digital Foundry, zajmujący się analizą gier pod kątem technicznym. Podsumowując, nie wygląda to ciekawie:

Krytykowane są zwłaszcza spadki klatek animacji podczas gry. Postanowiłem samemu przetestować Sonic the Hedgehog na swoim Samsungu Galaxy S8. Wrażenia?

Od pierwszych chwil po uruchomieniu bardzo dobre wrażenie pozostawia menu główne. Wykonane w stylu 8-bitowych klasyków prezentuje też pudełko w wysokiej rozdzielczości z aktualnie odpalonym tytułem. W opcjach dodatkowo można zmienić jego wersję regionalną z japońskiego na wydanie europejskie bądź amerykańskie.

Po uruchomieniu samego tytułu i ukończeniu kilku etapów nie zauważyłem żadnych problemów z płynnością gry. Być może jest to uzależnione od posiadanego przez nas urządzenia i nie wszystkie smartfony borykają się z takim problemem. Pomijając wygodę samego grania w gry na dotykowym ekranie (można na szczęście podłączyć gamepada) całość prezentowała się bardzo przyjemnie. Do czasu, aż musiałem zawiesić aplikację w tle i powrócić do niej po krótkiej chwili. Wówczas przywitał mnie taki ekran, a rozpoczęty poziom musiałem zaczynać od początku:

Być może zostanie to naprawione przez przyszłe aktualizacje. Najlepiej spróbować samemu zainstalować wybrane pozycje i przekonać się jak działają one na Twoim urządzeniu.

Na deser powiadomienie, jakie po pewnym czasie otrzymałem od gry. Nawiązanie do największego rywala Sonica i puszczenie oczka przez Segę do wszystkich fanów gier retro 😉

Źródło: Sega, nintendolife.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *